29 listopada startuje 38. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Do 6 grudnia zaprezentowane zostanie blisko 120 filmów dla dzieci i młodzieży z 35 krajów z całego świata. Wydarzenie dostępne jest oczywiście online.
To jeden z najstarszych w Europie festiwali filmowych, który od lat gromadzi młodych widzów i gości z całego świata. W tym roku ze względu na obostrzenia epidemiczne organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu wydarzenia do Internetu. Dzięki specjalnie przygotowanemu playerowi możliwy będzie dostęp do wszystkich filmów z całej oferty festiwalowej. Znalazły się w niej konkursy filmów dla dzieci i młodzieży, Ale Kino! Najmłodszego Widza, sekcje Ale Kino! Ale Historia, Ale Kino! Z Piłką czy Panorama.
Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej sekcji konkursowej będzie polska premiera filmu „Czarny młyn” Mariusza Paleja (widz 11+ ). Na festiwalu po raz pierwszy w naszym kraju pokazane zostaną też „Siostry. Lato naszych supermocy” Silje Salomonsen i Arild Østin Ommundsen (widz 8+ ), austriacki film „Oskar i Lilli” (reż. Arash T. Riahi, dla widzów 13+), a także australijska „Szczęściara” (reż. John Sheedy, dla widzów 10+ ). Dla nieco starszych widzów (16+ ) przeznaczona jest produkcja „Randki z Amber” Davida Freyne’a, która startowała przed chwilą w konkursie debiutów na festiwalu EnergaCamerimage.
Wśród filmów krótkometrażowych warto zwrócić uwagę na film animowany „Dziwolągi” z Chile (reż. Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio, dla widzów 10+ ), aktorski film „Starszyzna” (w reż. Tony’ego Briggsa dla widzów 6+ ) czy „Przechodnia” Pietera Coudyzera (widz 14+ ). Festiwal otwarty jest również na widzów ze szczególnymi potrzebami. Niektóre filmy będą dostępne w wersji z tłumaczeniem na PJM (polski język migowy) oraz audiodeskrypcją.
Jak co roku wśród najważniejszych nagród festiwalu znalazły się Platynowe i Piłkarskie Koziołki. W tym roku te pierwsze przyznane zostały firmie produkcyjnej BosBros z Amsterdamu (Burny Bosowi i Tamarze Bos), twórcom takich filmów jak „Cały świat Romy”, „ZigZag Kid” czy „Konik Świętego Mikołaja”. Od lat zmieniają oni nie tylko holenderskie, ale i europejskie kino dla dzieci i młodzieży. Z kolei Piłkarskie Koziołki powędrują do chilijskiej produkcji „Mój przyjaciel Alexis” w reżyserii Alejandro Fernándeza Almendrasa.
Na festiwalu nie zabraknie spotkań z twórcami. Organizatorzy zapraszają na kilkadziesiąt zarejestrowanych wcześniej wywiadów i rozmów z reżyserami, scenarzystami i aktorami pojawiającymi się w prezentowanych filmach. Spotkania pojawią się na platformie alekino.com.