Prawa kobiet, sytuacja w Białorusi, zmiany klimatu, propaganda wielkich korporacji – tych tematów nie zabraknie podczas zbliżającego się 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie!
Jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie tym razem, odbędzie się wyłącznie on-line. Od 4 do 13 grudnia, na platformie mojeekino.pl, będziemy mogli zobaczyć najważniejsze i najnowsze dokumenty składające się na program 20. edycji festiwalu (cena biletu na pojedynczy seans to 9 złotych; karnetu na 5 filmów: 30 zł), a od 14 grudnia na vod.pl pojawią się starannie wyselekcjonowane najlepsze dokumenty z poprzednich edycji WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Te filmy będzie można oglądać bezpłatnie, do 30 grudnia.
W centrum programu tegorocznej edycji znalazła się tradycyjnie sekcja konkursowa, w której rywalizuje dziewięć tytułów z całego świata. Laureata lub Laureatkę poznamy, nietypowo, już na początku festiwalu – podczas gali otwarcia 4 grudnia.
Obok konkursu zobaczymy wybór filmów dotyczących propagandy tworzonej przez wielkie korporacje (sekcja „Dyskretny urok propagandy”), retrospektywę poświęconą ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka („Zmieniamy klimat”), a także zestaw nowych, znakomitych dokumentów amerykańskich. W programie są również: sekcja „Chcę zobaczyć” – panorama współczesnego dokumentu zaangażowanego, w której znalazły się filmy poruszające kwestie znajdujące się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka na świecie, sekcja „Nowe filmy polskie” oraz krótkometrażowe dokumenty prezentowane w sekcji „Na krótko”. Nie zabraknie także przeglądu dokumentów Kazuhiro Sody – tegorocznego laureata Nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Kazuhiro Soda, specjalnie dla uczestników festiwalu , poprowadzi również swój masterclass.
MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie stara się trzymać rękę na pulsie aktualnych wydarzeń. Nie inaczej jest w tym roku. Festiwal współpracuje z dokumentalistami, którzy sfilmowali następstwa masowych protestów w Białorusi. Podczas specjalnych pokazów zobaczymy krótkometrażowe filmy, które powstały zaledwie kilka dni po sfałszowanych wyborach.
W programie 20. WATCH DOCS zobaczymy również najnowsze polskie tytuły, zebrane w sekcji „Nowe filmy polskie”. Wśród nich „7-My Sierpnia” (reż. Michał Bolland) film o wydarzeniach z 7 sierpnia 2020 roku, kiedy protest w obronie aktywistki LGBT Margot został brutalnie zaatakowany przez policję. Doszło do głośnych, pokazowych zatrzymań, w wyniku których 48 uczestniczek i uczestników demonstracji trafiło do aresztu. Wśród nich bohaterki i bohaterzy poruszającego filmu „7-My Sierpnia” – Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka Kalina.
MFF WATCH DOCS.Prawa Człowieka w Filmie obchodzi w tym roku 20 urodziny. W związku z tym od 14 do 30 grudnia na platformie VoD.pl będzie można bezpłatnie oglądać wybrane filmy z historii festiwalu. Są to dokumenty reżyserów nagradzanych na festiwalu, jak Ritha Panh, Zhao Liang, Maria Ramos czy Nima Sarvestani. Są również takie, które nie zdobyły nagród, ale cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów, jak „Praca” oraz dwa krótkie błyskotliwe filmy holenderskie poświęcone globalizacji oglądanej przez pryzmat… turystyki.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w ponad 30 polskich miastach, projekt WATCH DOCS Zrób to sam, WATCH DOCS Białoruś oraz FUTURE DOCS – platforma współpracy dokumentalistów z obrońcami praw człowieka. Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Festiwal współfinansują: miasto stołeczne Warszawa, Open Society Foundations, PISF, Nordycka Rada Ministrów, Parlament Europejski, Ambasada Królestwa Niderlandów i Ambasada USA. Miesięcznik KINO jest jednym z patronów medialnych imprezy.