Strona główna » Aktualności » VOD.MDAG.PL
VOD.MDAG.PL

Kilkadziesiąt filmów dokumentalnych z całego świata oraz art-house’owe fabuły są już dostępne online na VOD.MDAG.PL! Odbiorcy mogą spodziewać się w serwisie dobrze znanych sekcji filmowych z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, ale też zupełnie nowych kategorii. Oprócz tego swoje własne kolekcje stworzyły organizacje od lat związane z festiwalem.

Oto krótki przewodnik po sekcjach filmowych na platformie VOD.MDAG.PL, przygotowany przez zespół festiwalu, wraz z wybranymi wyjątkowymi tytułami, które się w nich znalazły:

MIEJSCA
Sekcje dla wszystkich, którzy kochają zwiedzać różne zakątki globu – w rzeczywistości lub za pomocą filmów. Odkrywamy prawdziwe oblicze miejsc, a spojrzenie twórców tych filmów jest dalekie od turystycznego.

POLSKA PREMIERA: „Kret w Korei”, reż. Mads Brügger, 2020
Film kręcony potajemnie przez ponad dekadę, jest najbardziej niepokojącą historią naszych czasów. To historia pewnego Duńczyka, który w kraju był przykładnym ojcem, ale miał też swoje drugie oblicze – infiltrował reżim Korei Północnej.

HISTORIE INTYMNE
Bohaterki i bohaterowie kina pod czułą lupą. Filmy prezentowane w tej sekcji to okazja do obserwacji zmieniających się współcześnie różnorodnych form życia prywatnego.
„Zniknięcie mojej matki”, reż. Beniamino Barrese, 2019
Film, który zobaczycie tylko na VOD.MDAG.PL! Benedetta Barzini to legendarna włoska modelka, twarz pierwszej w historii okładki “Vogue Italia” w 1968 r. Pięć lat później rosnący niesmak do świata mody sprawił, że postanowiła go opuścić, aby promować feminizm i radykalną lewicę (wstąpiła do Partii Komunistycznej) oraz publicznie krytykować mizoginię przemysłu modowego. W końcu Barzini postanowiła… zniknąć i zamieszkać na bezludnej wyspie. Zaniepokojony postawą 75-letniej matki syn zdecydował się nakręcić film z jej udziałem – piękny, czuły portret.

HITY FESTIWALI
Tymi filmami zachwycała się publiczność największych imprez filmowych na świecie. Teraz kolej na Ciebie!
„Ściana cieni”, reż. Eliza Kubarska, 2020
Milcząca bohaterka „Ściany cieni”, czyli góra Kumbhakarna we wschodnim Nepalu dla zamieszkujących jej podnóża Szerpów stanowi świętość, dla zachodnich alpinistów – jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia. W lutym 2019 r. wyrusza wyprawa, która w wyjątkowy sposób skrzyżuje losy obydwu grup. Film zdobył Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego na tegorocznej edycji MDAG.
„Jak Bóg szukał Karela”, reż. Vít Klusák, Filip Remunda, 2020
Najpopularniejszy film 17. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity powraca! Czeska ekipa dokumentalna wyrusza w pielgrzymkę przez Polskę, aby okiem kamery zbadać konkretne sytuacje związane z polską religijnością. Jak skończy się spotkanie z egzorcystą czy z oddanymi słuchaczami Radia Maryja?

FETYSZE I KULTURA
Filmy, które poprzez przedstawienie czasem dziwacznych, ale zawsze budzących emocje zjawisk życia społecznego obrazują dzisiejszą rzeczywistość. Co fetysze mówią o współczesnej kulturze?
„Ave Satan?”, reż. Penny Lane, 2019
Film bez uprzedzeń przedstawia jeden z najbardziej kontrowersyjnych i zagadkowych ruchów religijnych w historii USA, który w ciągu zaledwie pięciu lat rozrósł się i skupia dziś ponad 100 000 członków na całym świecie. Działający w mediach społecznościowych ruch organizuje serię publicznych akcji propagujących wolność religijną i kwestionujących uwikłane w korupcję kościelne autorytety.

KLIMAT NA ZMIANY
Filmy, które są zarówno analizami współczesnych zagrożeń, jak i wypowiedziami dającymi nadzieję na lepszą, ekologiczną przyszłość.
„Antropocen: epoka człowieka”, reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky, 2018
Film jest utrzymaną w surrealistycznym duchu medytacją na temat masowych, głębokich i – co najważniejsze – trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka. Jako narratorka oprowadza po nim Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za drugoplanową rolę w „Dziewczynie z portretu”. Szokujący, urzekający, hipnotyczny obraz to efekt wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal, operatora Nicholasa de Pencier oraz fotografa Edwarda Burtynskiego.

BOHATEROWIE SĄ WŚRÓD NAS
Każdy człowiek ma niezwykłą historię do opowiedzenia. Poznajcie zwykłych ludzi, którzy w przełomowym momencie swojego życia stali się bohaterami i bohaterkami wyjątkowych filmów.
„Grubaski na front”, reż. Louise Unmack Kjeldsen, Louise Detlefsen, 2019
„Plus size”, „krągłe”, „większe”? Jak nazywać dziewczyny, które nie przypominają modelek z okładek magazynów? Same odpowiadają na to pytanie, mówiąc wprost: jesteśmy grube. Chcą odczarować to negatywne określenie i cieszyć się życiem na własnych warunkach.

MUZA I WENA
Skąd artyści czerpią pomysły i wenę? Odkrywamy źródła inspiracji i przyglądamy się procesowi twórczemu znanych i mniej znanych ludzi ze świata sztuki.
„Niezwykła propozycja”, reż. Jill Magid, 2018
Po śmierci jednego z najoryginalniejszych architektów modernistycznych, Meksykanina Luisa Barragána, jego archiwum zostało sprzedane do Vitra Design Museum w Szwajcarii. Film śledzi przebieg kontrowersyjnego projektu amerykańskiej artystki konceptualnej Jill Magid, próbującej uzyskać dostęp do prac architekta. Nagroda Nos Chopina dla Najlepszego Filmu o Muzyce i Sztuce na zeszłorocznym MDAG.

CINÉMA, MON AMOUR
Dla każdego, kto kocha kino, te filmy będą prawdziwą ucztą. Sylwetki wybitnych twórców, kulisy powstawania klasyków kina i kultura związana z oglądaniem opowieści na wielkim ekranie – to wszystko tworzy sekcję Cinéma, mon amour.
„Tarantino: bękart kina”, reż. Tara Wood, 2019
Poznajemy biografię i twórczość Tarantino, począwszy od jego pracy w wypożyczalni, poprzez wkroczenie do świata kina w roli scenarzysty, aż do zyskania miana kultowego reżysera, którego filmy mają rzesze psychofanów.

MADE IN POLAND
Sekcja dokumentów stworzonych przez polskich twórców. W zbiorze znajdą się klasyki gatunku, jak i najnowsze, niezależne produkcje.
„Między nami”, reż. Dorota Proba, 2020
Intymny portret trzech związków męsko-damskich. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę, zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń dla wymiany skrywanych emocji i wyznań… Pełnometrażowy debiut Doroty Proby otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu Dokumentalnego podczas tegorocznego MDAG.

KINO-WOLNOŚĆ
Zbiór filmów, które głośno stawiają pytania o prawa człowieka. Dlaczego nadal trzeba o nie walczyć? Kto i co je ogranicza? Skąd bohaterki i bohaterowie czerpią energię do działania i zmiany?
„Nie jestem twoim murzynem”, reż. Raoul Peck, 2016
W nominowanym do Oscara® filmie Peck opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House” Jamesa Baldwina. Książka i film przedstawiają historie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga.

LEKCJA HISTORII
Filmy dokumentalne o ważnych momentach i postaciach w historii ludzkości.
„Ustrzelić mafię”, reż. Kim Longinotto, 2018
Letizia Battaglia w latach 70. XX wieku była pierwszą włoską fotoreporterką dokumentującą brutalne morderstwa i wpływ sycylijskiej mafii na życie zwykłych ludzi. W filmie jej porażające czarno-białe fotografie przeplatają się z materiałem archiwalnym z tamtych czasów i szczerymi rozmowami z artystką, która neguje romantyczną narrację o mafii i przedstawia jej prawdziwe, okrutne oblicze.

MISTRZOWSKIM OKIEM
Najlepsze filmy znanych i nagradzanych reżyserów i reżyserek kina dokumentalnego. Po jaki temat sięgnęli tym razem? Co możemy wyciągnąć z ich unikalnego spojrzenia na świat?
„Safari”, reż. Urlich Seidl, 2016
Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą. Zabiera nas na Czarny Ląd, gdzie zamożni turyści polują na wymierające gatunki zwierząt.

FABUŁA
Selekcja filmów fabularnych dystrybuowanych przez Against Gravity. Te arthouse’owe tytuły zaskakują, szokują i pozwalają wypłynąć kinu na zupełnie nieznane dotąd wody.
„Kwiat szczęścia”, reż. Jessica Hausner, 2019
Botaniczny thriller? Dystopijny horror? Dramat rodzinny? Satyra społeczna? Ten film wymyka się konwencjom. Alice (Emily Beecham, Nagroda dla Najlepszej Aktorki w Cannes) jest biotechnolożką i pracoholiczką, która odrzuca zaloty kolegi z pracy (Ben Whishaw, znany z roli Q w serii filmów o Jamesie Bondzie oraz z „Pachnidła”). Wyhodowała genetycznie zmodyfikowany kwiat, którego uprawa wymyka się spod kontroli i doprowadza do wybuchu pandemii szczęścia…
To jednak nie koniec. W serwisie znajdują się także wyjątkowe kolekcje, które zostały stworzone wspólnie z organizacjami związanymi z festiwalem Millennium Docs Against Gravity od lat. Wśród nich są m.in. Amnesty International Polska czy Fundacja WWF Polska.
Serwis zawiera od dnia startu prawie 90 filmów, kolejne tytuły będą dodawane na bieżąco.

Szczegóły na VOD.MDAG.PL

Skip to content