Strona główna » Aktualności » Wisła 2021
Wisła 2021
20 maja wieczorem pokazem animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” rozpoczął się 14. Festiwal Polskich Filmów Wisła w Moskwie. Do 30 maja festiwalowe projekcje i wydarzenia odbywać się będą w moskiewskich kinach Pięć gwiazd na Pawieleckiej, Moskino Kosmos i Moskino Bieriozka.

Konkursie Filmów Fabularnych startuje 11 nowych polskich produkcji:

🎥 Eastern, reż. Piotr Adamski, Polska, 2019, 86 min
🎥 Fisheye, reż. Michał Szcześniak, Polska, 2020, 97 min
🎥 Ikar. Legenda Mietka Kosza, reż. Maciej Pieprzyca, Polska, 2019, 117 min
🎥 Interior, reż. Marek Lechki, Polska, 2019, 87 min
🎥 Każdy ma swoje lato, reż. Tomasz Jurkiewicz, dramat obyczajowy, Polska, 2020, 77 min, 18+
🎥 Jak najdalej stąd, reż. Piotr Domalewski, Polska, 2020, 96 min
🎥 Maryjki, reż. Daria Woszek, Polska, 2020, 75 min
🎥 Mowa ptaków, reż. Xavery Żuławski, Polska, 2019, 138 min
🎥 Sweat, reż. Magnus von Horn, Polska, Szwecja, 2020, 100 min
🎥 Śniegu już nigdy nie będzie, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, Polska, Niemcy, 2020, 113 min

🎥 Zieja, reż. Robert Gliński, Polska, 2020, 108 min. 

W bloku dokumentalnym „Spojrzenie na świat. Polski dokument” znalazłu się „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej i „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske, a w cyklu „Spojrzenie na kobietę. Polski dokument”: „Położna” Marii Stachurskiej i „Lekcja miłości” Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja.

W sekcji „Kobiece spojrzenie w mroczną naturę człowieka”, wśród zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo produkcji znalazły się „Magic Mountains” Urszuli Antoniak, „Safe Inside” Renaty Gabryjelskiej oraz „The Other Lamb” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

Ważne miejsce na Festiwalu zajmuje animacja. Mariusz Wilczyński to jeden z jej najważniejszych współczesnych twórców. Absolwent łódzkiej ASP jest pierwszym polskim autorem filmów animowanych, który miał przegląd swoich filmów w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a jego animację wyświetlano w The National Gallery w Londynie. Oprócz najnowszej animacji, która jest pełnometrażowym debiutem reżysera („Zabij to i wyjedź z tego miasta”), zaprezentowana zostanie retrospektywa  twórczości artysty z lat 1998-2007 w sekcji „Kizi Mizi”, w programie jest też blok studentów Szkoły Filmowej w Łodzi pod opieką artystyczną Mariusza Wilczyńskiego.

Z okazji ogłoszenia 2021 r. Rokiem Stanisława Lema w specjalnej sekcji „Czas nieutracony” – Stanisław Lem. Setna rocznica urodzin” przypomniana zostanie jego biografia i twórczość. W programie są ekranizacje utworów Stanisława Lema: „Test Pilota Pirxa” Marka Piestraka  na podstawie opowiadania “Rozprawa” Stanisława Lema czy film, nakręcony na podstawie scenariusza autorstwa polskiego pisarza: „Przekładaniec” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny pojawi się cykl „Teatr na ekranie”, a w nim m.in. „Trójkąt bermudzki” Bodo Koxa, „Wykapany zięć” Paweł Szkotak oraz „Człowiek bez twarzy” Andrzeja Bartnikowskiego.

Na weekendowych pokazach familijnych „Wisła dzieciom” młodzież zobaczy „Tarapaty 2” w reżyserii Marty Karwowskiej.

W programie tradycyjnie znalazły się także najlepsze etiudy studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Studia Munka.

Od czerwca do grudnia 2021 roku impreza odwiedzi kilkanaście rosyjskich miast, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwację, Czechy, Gruzję, Serbię, Kazachstan, Kirgistan, Koreę Południową, Serbię, Słowację, Tadżykistan, Turcję oraz Uzbekistan.

www.festiwalwisla.pl

Skip to content